شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1396/03/23 - 11:14 |

آيت‌الله رجبي در گفت‌وگو با پايگاه‌حج:

حج دعوت خاص خداوند متعال است/ ضرورت اعتماد به نظام اسلامي در مسأله حج

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: حج دعوت خاص خداوند متعال و به عبارت ديگر دعوت حضرت ابراهيم(ع) است كه بايد پاسخ داده شود و مردم با لبيك قاطع خود پاسخ اين دعوت را خواهند داد.
آيت الله محمود رجبي، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با بيان اين كه حج يكي از عبادت‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي است كه خداوند متعال صريحاً در آيات شريفه قرآن از آن سخن گفته است، گفت: خداوند متعال حج را به عنوان فريضه‌اي بر تمام كساني كه توانايي رفتن و به جا آوردن آن را دارند واجب كرده و از ترك آن با تعبير كفر «و من كفر فإن الله غني علي العالمين»، ياد كرده است.

وي افزود: بنابراين حج وظيفه‌اي است كه مسلمانان بايد به آن اهتمام ويژه داشته باشند، چون اردوگاهي براي ساختن انسان در ابعاد مختلف كمال انساني است و واقعاً هر كسي در اين مراسم شركت مي‌كند متحول مي‌شود، حتي كساني كه اعتقادي دقيقي نسبت به اين آيين نداشته‌اند در تاريخ داريم كه وقتي به سفر معنوي حج مشرف شده‌اند در آنها تحول ايجاد شده است.

قائم مقام مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) بيان داشت: حج غير از اينكه يك واجب الهي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي است، بلكه مكاني است كه در آنجا مسلمانان از اقصي نقاط دنيا گرد هم مي‌آيند و با هم ارتباط برقرار مي‌كنند.

آيت الله رجبي حج را سنت ديرينه اديان آسماني برشمرد و ادامه داد: حج ندايي براي پاسخگويي به نداي حضرت ابراهيم(ع) است؛ در نهج البلاغه و روايات ما هم از اين فريضه بزرگ ياد شده و به عنوان يكي از پايه‌هاي اساسي دين معرفي شده است.

وي افزود: اميرمؤمنان حضرت علي(ع) در نهج البلاغه مي‌فرمايند «الله الله في بيت ربكم، خدا را خدا را در مورد خانه خدا و حج خانه خدا مراقب باشيد» و ادامه مي‌دهند «كه مبادا غفلت كنيد و خانه خدا باقي بماند و كساني به حج نروند كه اگر اينچنين شد و اگر حج را ترك كرديد و رها كرديد، خداوند به شما مهلت نمي‌دهد و عذاب الهي به شما خواهد رسيد».

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه حج را فريضه مهم و اساسي در دين مبين اسلام دانست و با بيان اين كه مسلمانان در هر شرايطي بايد در اين سفر معنوي حضور پيدا كنند، گفت: البته تأمين امنيت راه و امنيت كامل جاني بسيار مهم است كه الحمدلله مسئولان حج و كساني كه دغدغه امنيت حجاج را بيش از همه دارند، با رايزني‌هايي كه كرده‌اند اطمينان داده‌اند كه در اين فريضه امنيت و تضمين لازم وجود دارد.

وي با تأكيد بر اين مطلب كه مردم فهيم ايران اسلامي بايد به مسئولان خود اعتماد كرده و براي انجام حج اقدام كنند، خاطرنشان كرد: حج دعوت خاص خداوند متعال و به عبارت ديگر دعوت حضرت ابراهيم(ع) است كه بايد پاسخ داده شود و مردم با لبيك قاطع خود پاسخ اين دعوت را خواهند داد.

آيت الله رجبي حج را بسيار فريضه مهم، بسيار فريضه اثرگذار و از نظر سياسي اجتماعي مهم عنوان كرد و افزود: امنيت در زماني كه حكومت اسلامي نبود و افراد بايد خودشان مراقبت مي‌كردند، سخت بود ولي در دوراني كه به مدد و نصرت الهي نظام جمهوري اسلامي مستقر است، طرف مقابل با نظام اسلامي ارتباط داشته و تعهدات خود را اعلام مي كند و با توجه به اطميناني كه مسئولان دارند، اين امر كفايت مي‌كند و اطمينان براي اشخاص در سايه اطمينان مسئولان حاكم مي‌شود.

وي اظهار داشت: اينكه برخي مي گويند پول حج را در جاي ديگري خرج كنيد، اين حرف نادرستي است و از نظر شرعي ما نمي‌توانيم از واجب شرعي صرف نظر كرده و بودجه آن را در جاي ديگري هزينه كنيم؛ قطعاً اين موجب غضب و خشم الهي مي‌شود كه معناي آن بي‌اعتنايي به دستور الهي است.

قائم مقام مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: براي امور ديگر افراد متكمن مي‌توانند كمك كنند ولي از پولي كه بايد در جهت حج مصرف شود و بر كسي كه مستطيع شده واجب است كه اين سفر را به جا آورد، به هيچ وجه نمي توان در كار ديگري مصرف كرد و اگر كسي پول حج را در راه غير هزينه كند، بدون شك معصيت كرده و از خداوند دور شده است.


برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: