سه شنبه|01 خرداد 1397|06 رمضان 1439|22 May 2018
زمان انتشار: 1396/03/24 - 12:09 |

گزارشي از حال و هواي روزه‌داري در نجف اشرف

سفره‌هاي دوست‌داشتني

مردم مؤمن و روزه‌دار عراقي در دماي 50 درجه سانتي‌گراد اين روزهاي شهر نجف اشرف، روزه گرفته و در كنار مرقد مطهر حضرت علي (ع) افطار مي‌كنند.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج از كربلاي معلا، دماي حرارت اين روزها در عراق به 50 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد و تقريباً تا بعدازظهر تمامي مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تعطيل است.

مردم عمده مايحتاج خود را دم افطار و يا پس از افطار تا سحر تهيه مي‌كنند. روزها شهر در وضعيت سكون قرار داشته و شب‌ها همه در حالت جنب‌وجوش هستند. از سويي خانواده‌هاي عراقي در كنار مرقد مطهر حضرت علي (ع) سفره مختصري پهن كرده و با خانواده‌هاي خود افطار مي‌كنند.

برخلاف عادت ايرانيان كه در هنگام افطار چاي، نان، پنير، سبزي و شربت مي‌خورند، مردم عراق با خرما و دوغ روزه خود را باز مي‌كنند. آش رقيق كه شوربا نام دارد به همراه كتلت زينت‌بخش سفره‌هاي عراقي است.

همچنين هرروز هنگام افطار ديگ‌هاي بزرگ به همراه ظروف يك‌بارمصرف در صحن و سراي حرم عتبه علوي، آش يا همان شوربا را ميان زائران و مجاوران حرم حضرت علي (ع) توزيع مي‌كند.

مردم مهمان‌نواز عراقي با تعارف به زائران آنان را در سفره خود شريك كرده و از آنان پذيرايي مي‌كنند و سپس وارد حرم شده و تا سحر به دعا و مناجات مي‌پردازند.
برچسب ها:ماه رمضان - نجف اشرف


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: