شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1396/03/28 - 12:16 |

آيت‌الله احمدي‌شاهرودي در گفت‌وگو با پايگاه‌حج:

اقتضاي فقه سياسي حضور در حج است/لزوم تبيين فلسفه حج در فضاي مجازي

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: هيچ فقيهي نگفته است كه حج را تعطيل كنيد؛ مخصوصاً كه جنبه‌هاي سياسي مسئله مهم است؛ يعني فقه سياسي اقتضاء مي‌كند كه فرد حج را در اين شرايط حفظ كند و همان پشتوانه فقهي در آيات و روايات وجود دارد.
آيت الله محمد حسين احمدي شاهرودي، نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به افرادي كه در چند سال گذشته در فضاي مجازي قصد زير سوال بردن حج را داشته اند، گفت: اين افراد با فلسفه حج آشنا نيستند و نگاه ظاهري به مسئله حج مي‌كنند و يك سري ادله بي پايه و اساس براي خودشان مي‌آورند.

وي تصريح كرد: براي مقابله با اين افراد بايد بدانيم فلسفه حج چيست؛ اين امور اگر روشن شود، طبيعتا پاسخ آنها هم داده مي‌شود، منتها متاسفانه اين افراد در جريان اصل فلسفه حج نيستند و خيلي سطحي يك سبك و سنگيني مي‌كنند و مي‌گويند ما به حج نيازي نداريم.

نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري اظهار كرد: اگر اين شبهات و دين گريزي ها در فضاي مجازي مطرح مي‌شود، ضرورت دارد، پاسخ آن هم همان جا داده شود تا ساير كاربران در جريان سوال و پاسخ آن قرار گيرند و نتيجه آن خواهد شد كه جوانان كه بيشترين كاربران فضاي مجازي هستند، با فلسفه حج به خوبي آشنا مي شوند.

آيت الله احمدي شاهرودي تصريح كرد: بيشتر شاگردان و همكاران من در فضاي مجازي فعال هستند و در اين شبكه‌ها اگر سوالاتي مطرح مي‌شود، محققين مصاحبه را بررسي مي‌كنند و پاسخ مي‌دهند و تمامي مستندات و منابع در اختيار افراد قرار مي‌گيرد و طبيعتاً هر كسي در دسترس باشد مي‌تواند به پاسخ ها مراجعه كند و اگر نهايتاً نقدي داشته باشد، باز هم مي‌تواند اين پاسخ را نقد كند و مجددا از سوي محققين ديني پاسخ داده مي‌شود تا مسئله حل شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت پاسخ به اين سوالات كه قصد زير سوال بردن فلسفه حج را دارند، بايد پاسخ متقن و محكمي باشد.

وي در بخش ديگر اين گفت و گو درباره اهميت حج در آيات و روايات بيان كرد: حج يكي از واجبات ديني است و در آيات به صراحت به آن اشاره شده است.

آيت الله احمدي شاهرودي افزود: كلمه حج در آيات الهي چندين بار آمده است و در روايات هم اين ترسيم را داريم كه جزء ضروريات دين است؛ حج و نماز جزء ضروريات دين به شمار مي روند و نمي‌شود كه يكي از اين دو را موقتاً تعطيل كنيم، زيرا از ضروريات دين است.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: هيچ فقيهي هم نگفته است كه حج را تعطيل كنيد؛ مخصوصاً كه جنبه‌هاي سياسي مسئله مهم است؛ يعني فقه سياسي اقتضاء مي‌كند كه فرد حج را در اين شرايط حفظ كند و همان پشتوانه فقهي در آيات و روايات وجود دارد و اين مسائل بايد بررسي شود و دقيقاً گفته شود.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: