شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1396/03/29 - 05:27 |

در همايش زائران حج تمتع مطرح شد؛

تاريخ و نكاتي پيرامون قسمت‌هاي مهم بيت‌الله الحرام

حجت الاسلام عسكري در همايش زائران حج تمتع 96 به تشريح قسمت‌هاي مهم بيت الله الحرام پرداخت و به ذكر نكاتي در مورد اركان كعبه، حجر الاسود، چاه زمزم، حطيم و ملتزم پرداخت.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از قم، همايش تا مهماني ويژه زائران حج تمتع 96 شامگاه يك شنبه با حضور مسؤولان اداره حج و زيارت قم و همچنين مسؤولان بعثه مقام معظم رهبري از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت در سالن همايش هاي مجتمع ياوران حضرت مهدي(عج) برگزار شد.

حجت الاسلام عسكري در اين همايش به بيان نكاتي در مورد خانه كعبه پرداخت و با بيان اينكه خانه كعبه بارها در طول تاريخ تخريب و نوسازي شده است، اظهار داشت: كعبه از چهار ركن يماني، عراقي، شامي و حجر الاسود تشكيل شده است، همچنانكه در روايات داريم عرش خدا نيز چهار ركن دارد و آن سبحان الله والحمدلله و لا اله الا الله و الله اكبر است.

وي افزود: ركن حج الاسود سنگ سياه آسماني است كه هنگام بناي كعبه توسط حضرت آدم اين سنگ را فرشتگان از بهشت آوردند و آدم آن را در گوشه‌اي از خانه نصب كرد؛ پس از بازسازي كعبه توسط قريش، اين سنگ به دست پيامبر قبل از درب كعبه در ركن حجر اسود نصب شد و محل شروع و پايان طواف حجاج است.

وي با اشاره به محلي به نام ملتزم در خانه كعبه عنوان داشت: قسمتي از ديوار و پايين ديوار كعبه را كه در يك سوي آن حجرالاسود و در سوي ديگرش درب كعبه قرار دارد، «ملتزم» مي گويند؛ اين محل را به اين دليل ملتزم مي‌نامند كه مردم در آن قسمت مي‌ايستند و به ديوار ملتزم شده، نزديك شده و دعا مي‌خوانند؛ در روايتي آمده‌است كه پيامبر فرمود: «ملتزم، محلي است كه دعا در آن‌جا پذيرفته مي‌شود».

اين روحاني سابق كاروان هاي حج تمتع افزود: محلي در پشت درب كعبه، كمي مانده به ركن يماني، مقابل ملتزم و در سوي ديگر كعبه، ديوار كنار ركن يماني را «مستجار» مي‌نامند؛ اين مكان نيز به اعتقاد ما مسلمانان از مكان‌هاي پذيرفته‌شدن دعا است، زماني كه خانه كعبه دو در داشت، در ديگر آن در كنار مستجار بود كه در زمان حجاج بن يوسف ثقفي بسته شد.

وي با اشاره حطيم در بيت الحرام خاطرنشان كرد: حطيم ديواري است نيم دايره كه به ديوار قسمت شمال غربي كعبه وصل نيست؛ حطيم از مكان‌هاي محترم در مسجدالحرام است و مردم در اين قسمت براي دعا جمع مي‌شوند و به يكديگر فشار مي‌آورند و در روايت داريم كه حطيم فاصله ميان در كعبه و حجرالاسود و همان جايي است كه خداوند توبه حضرت آدم(ع) را پذيرفت.

حجت الاسلام عسكري در مورد چاه زمزم نيز به بيان نكاتي پرداخت و عنوان كرد: اين چاه در نزديكي مقام ابراهيم و در 18 متري كعبه در زيرزمين واقع است و آب آن توسط پمپ از طريق لوله كشي به زائران مي‌رسد؛ اين چاه در قسمت شرقي مسجدالحرام قرار دارد و همانند ديگر مشاهد حج، از آثار ابراهيم، اسماعيل و هاجر است.

وي با بيان اينكه در هنگام طواف نبايد وارد حجر اسماعيل بشويم، خاطرنشان كرد: «حجر اسماعيل»، فضايي است ميان كعبه و حطيم كه از ركن عراقي تا ركن شامي را شامل مي‌شود؛ حجر اسماعيل، يادگار زمان ابراهيم و اسماعيل و مدت زماني پس از بناي كعبه‌ است و قدمت و پيشينه آن به زمان بناي كعبه به دست ابراهيم مي‌رسد و به اعتقاد برخي محل زندگي حضرت هاجر و محل دفن او است.

كارشناس بعثه رهبري در قم در بخش پاياني سخنان خود با بيان اينكه ذكر معروف لبيك اللهم لبيك در هنگام طواف واجب نيست، ابراز داشت: انسان بايد در هنگام طواف خود را مشغول ذكر و دعا كند ولي دعاي واجبي ندارد بلكه هر ذكري را مي توان بر زبان جاري كرد.
برچسب ها:حج تمتع - قم - اماكن


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: