سه شنبه|01 خرداد 1397|06 رمضان 1439|22 May 2018
زمان انتشار: 1396/10/28 - 08:05 |

با حضور جمعي از پژوهشگران حوزه حج و زيارت؛

نشست علمي تحليل روايات شيوه برخورد امام زمان(عج) با حرمين شريفين و اهل آن برگزار شد

نشست علمي نقد و بررسي و تحليل «روايات شيوه برخورد امام زمان(عج) با حرمين شريفين و اهل آن» با حضور جمعي از پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، نشست علمي نقد و بررسي و تحليل روايات شيوه برخورد امام زمان(عج) با حرمين شريفين و اهل آن روز چهارشنبه در سالن نشست هاي علمي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت قم برگزار شد.

حجت الاسلام جواد جعفري عضو هيأت عملي پژوهشكده حج و زيارت كه به عنوان ارائه دهنده بحث در اين نشست حضور داشت با اشاره به شبهه اول يعني تخريب مسجد الحرام، مسجد النبي و كعبه اظهار داشت: جريان انهدام و بازسازي كعبه را پيش از شيعه و امام صادق(ع) اهل تسنن از پيامبر گرامي اسلام(ص) نقل كرده‌اند.

وي افزود: اين جريان در چهار كتاب از صحاح سته (بخاري، مسلم، نسائي و ابن ماجه) آمده است به علاوه احمد، مالك و شافعي نقل كرده‌اند، يعني شكي در صحت سند و شهرت آن نيست و در اين باره تعبيرات زيادي در روايات آمده كه اين مسأله را تأييد مي كند.

حجت الاسلام جعفري با بيان اين كه اين حديث مي‌توانست دست‌آويز مناسبي براي دانشمندان شيعه باشد، اظهاركرد: شيعه مي توانست به استناد آن درباره طرح‌هاي پنهاني و دسيسه‌هاي شوم اهل سنت براي تخريب خانه كعبه و هدم شريعت اسلام داستان‌سرايي كند اما تقوا و انصاف دانشمندان شيعي آنها را از اين قضاوت‌هاي عجولانه و ناعادلانه بر حذر داشته است.

در ادامه اين نشست حجت الاسلام محمدسعيد نجاتي عضو هيأت علمي پژوهشكده حج و زيارت كه به عنوان ناقد در اين نشست علمي حضور داشت، دفاع از حريم تشيع، مرابطه و هوشياري در كنار احساس مسئوليت نسبت به شبهه هاي جامعه، احياي امر امام و توجه به منابع اهل سنت و تتبع خوب در بحث از نكات مثبت در اين مقاله برشمرد.

وي در ادامه با اشاره به اشكالي در عنوان طرح شده ابراز داشت: برخي از شبهات وهابيان درباره برخورد امام زمان با حرمين شريفين مركزيت دادن به حرمين به عنوان مبدا ظهور، تحقق برخي از نشانه هاي حتمي در حرمين و حجاز مانند قتل نفس زكيه و خسف بيداء و تصرف و استقرار اوليه نيروهاي امام در حرمين است.

يادآور مي شود، در پايان اين نشست علمي حجت الاسلام جعفري به برخي از پرسش هاي حاضران و شبهات مطرح شده از سوي پژوهشگران در اين نشست پاسخ گفت.
برچسب ها:پژوهشكده حج - قم - حجت الاسلام نجاتي - كعبه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: