شنبه|02 تير 1397|08 شوال 1439|23 June 2018
زمان انتشار: 1397/03/20 - 11:04 |

سراسر عراق، در شور و شادي برگزاري عيد فطر

مردم كشور عراق، عيد سعيد فطر را به‌عنوان يكي از بزرگ‌ترين اعياد اسلامي خود جشن مي‌گيرند و با آداب‌ورسوم خاصي به استقبال اين عيد مي‌روند.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج از كربلاي معلا، اين روزها بازار تمامي شهرهاي عراق شلوغ و پرازدحام است. مردم براي خريد لباس و كفش تا پاسي از شب در خيابان‌ها بوده و براي يكديگر لباس، كيف و كفش نو مي‌خرند.

امسال در كشور عراق رؤيت هلال ماه رمضان اختلافي با ايران نداشته و روز شنبه عيد سعيد فطر اعلام شده است. ميزان زكات فطره از سوي دفتر حضرت آيت‌الله‌العظمي سيستاني مبلغ يك و نيم عراقي در نظر گرفته‌شده كه تقريباً به ميزان زكات فطره در ايران است.

يكي از چيزهايي كه عيد فطر را در عراق از ديگر كشورهاي اسلامي متمايز مي‌كند، پخت شيريني «كليجه» به‌صورت دسته‌جمعي است. براي پخت اين شيريني اعضاي خانواده دورهم جمع شده و شيريني مي‌پزند.

اين شيريني با تركيبي از آرد، روغن، شكر مخلوط با خشكبار، خرما و كنجد تهيه مي‌شود. پس‌ازآن در قالب‌هاي كوچك و بزرگ ريخته و مادر خانه آن‌ها را در داخل فر قرار مي‌دهد. در روز عيد مردم كه براي عيد و بازديد به خانه‌هاي هم مي‌روند، اين شيريني را به مناسبت آن‌كه فصل سرما باشد يا گرما با نوشيدني گرم يا سرد ميل مي‌كنند.
برچسب ها:عراق - عيد فطر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: