حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

محدوديت آل‌سعود براي عمره‌گزاران قطري‌

تاريخ انتشار:1396/10/17 10:46
منابع خبري از ممانعت آل‌سعود از انجام مناسك عمره و زيارت حرمين شريفين در مكه مكرمه و مدينه منوره از سوي شهروندان قطري‌ خبر دادند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج؛ مقامات عربستان سعودي در اقدامي خودسرانه مانع از اداي مناسك عمره زائران قطري شدند.

شبكه قطري الجزيره در اين زمينه اعلام كرد: شهروندان قطري در پي اختلافات ديپلماسي و سياسي حاكم بر دو كشور كه سال پيش واقع و تاكنون ادامه دارد، با سختي‌هاي بسياري براي برگزاري عمره و حج تمتع مواجه هستند.

قطر از سوي چهار كشور عربي عربستان، بحرين، مصر و امارات به حمايت از گروه‌هاي تكفيري و افراطي متهم است.

هفته گذشته مقامات سعودي، ۲۰ نفر از شهروندان قطري را پس از دو روز سرگرداني در فرودگاه جده، به كويت برگرداندند و مانع از انجام مناسك عمره از سوي آنان شد.

در همين زمينه، روزنامه قطري «الرايه» نوشت: اختلافات سياسي نبايد بر امور ديني و معنوي اثرگذار باشد و رفتار مقامات سعودي، سياسي‌كردن امور ديني است.

يادآور مي‌شود، پيشينه اختلافات تاريخي قطر و عربستان به مطالبات منطقه‌اي آل‌سعود از قطر در اوايل اين قرن برمي‌گردد، چرا كه آل سعود،‌ قطر را به مثابه بخش جدايي‌ناپذير اقليم «احساء» قلمداد مي‌كرد. احساء در سال ۱۹۱۳ ميلادي به قلمرو حكومت سعودي اضافه شد، اما عربستان تحت تاثير فشارهاي انگليسي‌ها، پس از دو سال به مرزهاي قطر اعتراف كرد.

پس از اعلام مقامات سعودي مبني بر قطع روابط سياسي خود با قطر، بحرين، امارات، مصر، ليبي و مالديو نيز از ماه ژوئن سال گذشته روابط سياسي و ديپلماسي خود با قطر را قطع كردند.
کد خبر: 79852
انتهای پیام /*