لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزشنبه29 مهر 1396 هجري شمسيبرابر با30 محرم 1439 هجري قمريو21 October 2017 ميلادي|4:46 AM

تاریخ قمري

 • قتل جعفر بن يحيي برمكي به دستور هارون الرشيد سال 189 هجري قمري
    يحيي بن خالد برمكي كه ايراني نژاد و هوادار خلافت عباسيان بود، پس از مرگ هادي عباسي (چهارمين خليفه عباسيان) و آغاز خلافت هارون الرشيد، به مقام عالي وزارت منصوب گرديد و امور كشور پهناور اسلامي را بر عهده گرفت. علاوه بر يحيي، فرزندانش جعفر، فضل و محمد نيز همانند پدر در خدمت خلافت هارون الرشيد قرار گرفته و در استواري حكومت وي، تلاش بليغي به عمل آوردند. هر كدام از آنان، يك يا چند استان بزرگ آن زمان را اداره مي كردند و حتي در سال 182 قمري كه هارون الرشيد، فرزند خود مأمون را پس از امين، وليعهد خويش گردانيد، جعفر بن يحيي را كفيل وي نمود.
    بدين ترتيب، برمكيان در تمام اجزاي حكومت هارون الرشيد نقش حساسي بر عهده داشته و چندين سال خلافت عباسيان را با درايت و مديريت خويش اداره كردند. اما رقيبان درباري برمكيان، مانند فضل بن ربيع، در نزد هارون بر ضد آنان سعايت مي كردند و هارون را از افزايش قدرت آنان بيم مي دادند. از سوي ديگر، برخي از برمكيان در نهان با علويان و بزرگان آن ها ارتباط داشته و براي آنان احترام ويژه اي قائل بودند و علي رغم درخواست هارون، با آنان بدرفتاري نمي كردند. اين ها و عوامل پنهان و آشكار ديگر موجب گرديد كه هارون به تدريج بر آنان بدگمان شود و بناي ناسازگاري و شدت عمل در پيش گيرد.
    در همين راستا، هارون در آخر محرم سال 189 (و يا 187) قمري پس از بازگشت از مراسم حج، در شهر "انبار" دستور قتل جعفر بن يحيي برمكي را صادر كرد و در پي آن، "مسرور" خادم هارون با گروهي شبانه بر جعفر هجوم آورد و سرش را از بدن جدا كرد. هارون از شدت خشم دستور داد پيكر بي جان جعفر را دو تكه كرده و بر جسر بغداد نصب نمايند. در شب قتل جعفر، هارون دستور داد برادرش فضل بن يحيي را نيز دستگير و به زندان منتقل نمايند و پدرشان يحيي بن خالد برمكي را در يكي از خانه هاي قصرش محبوس و تمام دارايي ها و بردگان برمكيان را مصادره كنند. سرانجام يحيي بن خالد در سال 190 قمري در زندان كوفه و پسرش فضل در محرم سال 193 قمري در زندان رقه با وضعيت ناگواري وفات يافتند. بدين ترتيب ستاره برمكيان پس از هفده سال و هفت ماه و پانزده روز درخشندگي، با قتل جعفر برمكي افول و از اوج قدرت به حضيض ذلت و خواري مبتلا گرديدند.

تاریخ شمسی

 • درگذشت شاعر جواد قوام پور مشهور به هاتفي اصفهاني در سال1369هجري شمسي
  جواد قوام پور مشهور به هاتفي اصفهاني ا زشاعران خوش قريحه ايران در سال1369هجري شمسي در77سالگي درگذشت. قوام پور درسمنان بدنيا آمد و بعد ازاتمام تحصيلات عالي، به مطالعه علوم و معارف اسلامي مشغول شد. دوره شاعري شادروان هاتفي اصفهاني را به دو بخش قبل و بعد از انقلاب اسلامي مي توان تقسيم كرد. ازهاتفي اصفهاني مجموعه شعري بنام«ندا دل» بجاي مانده كه در دو جلد چاپ و منتشر شده است.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 • روز ملي صادرات
  بيست و نهم مهرماه « روز ملي صادرات» شناخته و معرفي شده است. تعيين يك روز از روزهاي سال براي «صادرات» ضمن ترويج فرهنگ صادرات در ميان توده مردم، تقدير از سربازان و ايثارگران جبهه اقتصادي، فرصتي براي تبادل افكار، شناخت گيرها و تنگناها و بررسي راهكارهايي براي رسيدن به هدف والاي «جهش صادرات » مي‌باشد .
  ضمن ارج نهادن به تلاش‌هاي بازرگاناني كه در كار صادرات اهتمام مي‌ورزند و ماحصل تلاش خود و كاركنانشان را به بازارهاي جهاني عرضه داشته و سهم جمهوري اسلامي ايران را در عرصه رقابت اقتصادي افزايش مي‌دهند، « روز ملي صادرات » را مي‌بايست فرصت ارزشمندي تلقي كرد كه مباحث مربوط به صادرات بار ديگر مورد توجه مسؤولان و دست‌اندركاران امر قرار گيرد.
  «روز ملي صادرات» مي‌بايست سمبلي براي ارج نهادن به تلاش‌هاي انجام شده از سوي صادركنندگان براي نفوذ و حضور در بازارهاي جهاني و زمينه‌اي براي گفت‌ و گوي رو در رو باشد. در غير اين صورت جامعه از تعقل ‌گرايي دور مي‌ماند و فقط در عرصه تقدير گرايي باقي خواهد ماند و تغيير و تحول كه لازمه توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور است، هرگز به وقوع نخواهد پيوست.
  در همين حال، توجه به يك نكته ديگر در عرصه مديريتي كشور ضروري است و آن سه مرحله برنامه است. يعني برنامه‌ريزي، اجرا و نظارت. مرحله برنامه‌ريزي بدون تشكيل و فعال شدن ستادهاي برخورد عقايد و فكرسازي، نمي‌تواند كارآيي و قابليت اجرا داشته باشد. زيرا همواره شركت‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها با دو عامل دروني و بيروني تاثيرگذار روبه‌رو مي‌باشند. عوامل دروني يا درون‌سيستمي چنانچه برنامه‌هاي خود را بدون بررسي و تجزيه و تحليل منطقي از عوامل بيروني انجام دهد، به موفقيت دست نخواهد يافت.در مرحله اجرا، بسيج تمامي امكانات و بهره‌وري بهينه از آنها ضروري است و در همين حال نظارت در حين اجرا  و پس از اجرا مي‌تواند شناسايي دقيق موانع و مشكلات و راهكاريابي براي مقابله با آنها را تسهيل نمايد. 
  بايد به اين نكته توجه داشت كه اگر «توسعه پايدار اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي» هدف اصلي آحاد مردم و مسؤولان كشور است كه مي‌تواند رشد و تعالي جامعه، رفاه عمومي و امنيت خاطر همگان را تامين كند، بايد به اين فرهنگ و باور عمومي در تمام آحاد مردم رخنه كند كه براي دستيابي به اين هدف ارزشمند و تعالي‌بخش، همه بايد فكر كنند و ايده‌ها و افكار خود را بروز دهند تا از برخورد عقايد، امكان دستيابي به ايده‌هاي برتر و متحول فراهم شود.
  توسعه پايدار، آرماني ارزشمند براي تمام ملت‌ها با هر نوع تفكر و جهان‌بيني است و دين مقدس اسلام نيز همواره بر آن تاكيد دارد. اگر مسلمان واقعي هستيم، بايد بپذيريم كه «تفكر، عبادت است». دانشجويي و دانش‌خواهي وظيفه هر مسلمان است و شايسته‌سالاري پيام عاشوراي حسيني است.
  مباني فكري در اسلام براي ايجاد تحول دوجانبه به مراتب از ديگر اديان وسيع‌تر و جامع‌تر است. آيه شريفه قرآن كريم است كه خداوند سرنوشت هيچ قومي را تغيير نمي‌دهد، مگر آنكه خود اقدام به تغيير نمايند. لذا براي دستيابي به آرمان‌هاي مقدس نظام جمهوري اسلامي، شناخت دقيق دين و برداشت صحيح از آيات و روايات مي‌تواند زمينه فكري مناسبي را در جامعه ايجاد كند كه از برخورد عقايد و فكرسازي، راه‌حل مشكلات و تنگناها به سهولت پيدا خواهد شد.
  «روز ملي صادرات» تنها دستمايه‌اي براي تفكر در اين زمينه، برخورد عقايد و فكرسازي براي رسيدن به جهش صادراتي است. از اين رو لازم است كه در ايجاد و تقويت تشكل‌هاي صادراتي، گفت‌وگوي بي‌پرده و صحيح و يافتن افكار متعالي‌تر براي سرعت بخشيدن به حركت صادرات، تلاش مضاعفي از سوي مسؤولان كشور و نيز دست‌اندركاران صادرات صورت پذيرد تا با مشاركت، همفكري و همدلي راهكارهاي منطقي و قابل اجرا شناسايي شود. آنگاه مي‌توان به برنامه‌ريزي‌ها،‌ اجراي شايسته برنامه‌ها و دستيابي به اهداف اميدوار بود.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

تاریخ ميلادی

 • _
  آغاز كار مجلس شوراي ملي فراسنه بنام كنوانسيون در سال1792ميلادي با الغاي رژيم سلطنتي در فرانسه، مجلس شوراي ملي بنام كنوانسيون در سال1792ميلادي كارخود را آغازكرد. پس ازلغو سلطنت درفرانسه، نظام جمهوري دراين كشوربرقرارشد. اولين دوره جمهوري 12سال بطول انجاميد و شامل سه بخش بود: بخشهاي جمهوري اول فرانسه بنام هاي «كنوانسيون، ديركتوآر و كنسولا درتاريخ فرانسه» معروفند.   تولد دكترقوام نكرومه سياستمدار و باني استقلال كشور غنا در سال1909ميلادي دكترقوام نكرومه سياستمدار و باني استقلال كشور غنا در سال1909ميلادي بدنيا آمد. او در نهضت استقلال طلبانه مردم غنا شركت كرد و پس ازاولين انتخابات عمومي دراين كشور به نخست وزيري رسيد. درآن زمان نكرومه رياست حزب ملي خلق غنا را بعهده داشت. اما درسال 1966ميلادي زمانيكه قوام نكرومه سرگرم ديدار ازكشورچين بود ژنرال ژوزف آنكِرآ درغنا كودتا كرد و دولت نكرومه سقوط كرد. غنا به ساحل طلا نيزمعروف است.   استقلال سرزمين بليز يا هندوراس در سال1981ميلادي سرزمين بليز يا هندوراس از انگلستان استقلال سرزمين بليز يا هندوراس در سال1981 ميلادي مستقل شد. اين كشور ازسال1638ميلادي تحت سلطه انگليس بود اما درسال 1862ميلادي تابع جاماييكا شد كه خود مستعمره بود و درهمين ايام قانون اساسي هندوراس وضع شد و مردم اين كشوربه خودمختاري داخلي دست يافتند. سرزمين بليز پس از استقلال از انگليس به عضويت سازمان ملل متحد درآمد.   استقلال كشور ارمنستان سال1992ميلادي ارمنستان استقلال سال1992ميلادي يافت. اين سرزمين بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي مستقل و جزو كشورهاي مشترك المنافع شد. دولت شوروي پس از انقلاب اكتبر 1917ميلادي دولتي بر ارمنستان حاكم كرد كه ازدولت مركزي فرمان برد. ارمنستان در قرون مختلف تحت سلطه حكومتهاي مختلف بود. زماني مادها و هخامنشيان برارمنستان حاكم بودند و زماني هم اين سرزمين تحت سلطه عثماني ها بود.    
 • وقوع نبرد ترافالگار درنزديكي تنگه جَبَلُ الطّارق در سال1805ميلادي
  نبرد ترافالگار درنزديكي تنگه جَبَلُ الطّارق دركرانه جنوب غربي اسپانيا در سال1805ميلادي روي داد. دراين جنگ ناوگان جنگي انگلستان به فرماندهي هوراشيونلسون درمقابل ناوگان متحد اسپانيا و فرانسه قرارگرفت. درنبرد ترافالگار بسياري ازكشتي هاي فرانسوي و اسپانيايي غرق شدند و قواي دريايي فرانسه تقريباً مضمحل شد. نبرد ترافالگار به سوود انگلستان به پايان رسيد.
 • تولد آلفرد نوبل شيميدان سوئدي و مخترع ديناميت در سال1833ميلادي
  آلفرد نوبل شيميدان سوئدي و مخترع ديناميت در سال1833ميلادي متولد شد. نوبل به علم شيمي علاقه فراوان داشت ازاين رو دراين زمينه تحقيقات گسترده اي كرد و سرانجام موفّق به اختراع ديناميت شد. اما برخلاف انتظار نوبل ازديناميت درجنگ افروزي استفاده شد و ميليونها انسان جان خود را دراين جنگها ازدست دادند. به همين سبب نوبل ثروت خود را وقف پرداخت جوايز ساليانه اي كرد كه به جوايز نوبل مشهوراست. جوايز نوبل هرسال به كساني اهدا مي شود كه درزمينه هاي ادبي وعلمي و درراه قراركردن خدمات ارزنده اي كرده اند.