لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزپنجشنبه26 مرداد 1396 هجري شمسيبرابر با24 ذی القعده 1438 هجري قمريو17 August 2017 ميلادي|3:58 AM

تاریخ قمري

 • كشته شدن حسين بن منصور حلّاج در سال 309 هجري قمري
    ابومغيث، حسين بن منصور، معروف به "حلّاج" در بيضاي فارس، واقع در هشت فرسنگي شيراز، ديده به جهان گشود و در واسط، شهري ميان بصره و كوفه، رشد يافت.
    وي، از همراهان مشايخ صوفيه، همانند جنيد بغدادي، ابوالحسن نوري، عمر مكي و ابوبكر فوطي بود و خود وي، پيشواي بسياري از صوفي مسلكان را بر عهده گرفت و در ميان عامه مردم و حتي در دربار خلافت عباسيان نفوذ زيادي نمود.
    ولي به خاطر برخي پندارها، گفتارها و ادعاهاي غير قابل باور، باعث اختلاف و دوگانگي در ميان مردم گرديد و بزرگان صوفيه در رد و قبول او دو دسته شدند. تعدادي از آنان، وي را رد و عقايدش را باطل اعلام كردند و از اين كه وي، از گروه صوفيان باشد، اكراه نمودند.
    اما عده اي ديگر، مانند ابوالعباس بن عطاء، محمد خفيف و ابراهيم بن محمد نصرآبادي، وي را تأييد نمودند و تهمت هاي ديگران درباره وي را صحيح ندانسته و او را از محققان و از علماي ديني و رباني معرفي كردند.
    به هر روي، هنگامي كه شايعات درباره وي فزوني يافت و حساسيت ويژه اي در جامعه مسلمانان پديد آورد، مأموران حكومتي دستگيرش كرده و در نزد "حامد بن عباس" وزير "مقتدر عباسي" حاضر نمودند و در نزد برخي از قضات و روحانيون معروف و سرشناس، از وي بازجويي به عمل آوردند. پس از گفت و شنودهايي در آن مجلس، علما و قضات آن عصر، از جمله "قاضي ابوعمرو" فتوا به حليت خونش داده و وي را مهدور الدم اعلام كردند.
    آن گاه، وي را به زندان افكنده و منتظر فرمان مقتدر عباسي ماندند.
    مقتدر، در پاسخشان گفت: اگر علما، فتوا به ريختن خونش دادند، وي را به جلاد بسپاريد، تا هزار تازيانه بر او بزند و اگر هلاك نشد، هزار تازيانه ديگر بزند و سپس او را گردن زنند.
    حامد بن عباس، وي را به محمد بن عبدالصمد، رئيس شهرباني وقت سپرد تا در تاريكي شب، در كنار رود دجله و در داخل محوطه شهرباني، وي را هزار تازيانه زدند و سپس دست ها و پاهايش را قطع و آنگاه، سرش را از بدن جدا نمودند و تن بي جانش را در آتش سوزانيدند و خاكسترش را در دجله ريخته و سرش را پس از مدتي آويختن بر روي پل بغداد، به خراسان [مركز اصلي پيروان حلاج] فرستادند، تا درس عبرتي براي پيروانش باشد.
 • درگذشت مظفرالدّين شاه قاجار در سال 1324 هجري قمري
    مظفرالدّين شاه قاجار در سال 1324 هجري قمري از دنيا رفت. او پسر چهارم ناصرالدّين شاه بود و در 5 سالگي به وليعهدي انتخاب شد. او مدت 40 سال حاكم آذربايجان بود و بعد از مر گ ناصرالدين شاه به سلطنت رسيد. مظفرالدين ميرزا مردي ساده لوح، ضعيفُ النَّفس و از سياست كاملاً بي اطلاع بود.
    در دوران حكومتش ظلم و جور بر سراسر ايران حاكم بود و بسياري از منابع حياتي كشور در مقابل دريافت وام از بيگانگان به آنان واگذار شد. او در چند سفري كه به اروپا كرد قرضهاي بسياري به جاي گذاشت و براي تأمين مخارج اين سفرها دو بار از روسها تقاضاي وام كرد و در مقابل عوايد گمرك و شيلات شمال را به آنان واگذار كرد. در مقابل اخذ وام از انگلستان نيز عوايد گمرك جنوب را در اختيار آنان گذاشت. بدين ترتيب كشور به فقر و فلاكت دچار شد.
    مهمترين اقدام اين شاه قاجار در دوران حكومتش امضاي فرمان مشروطيت بود كه تحت فشار آزاديخواهان انجام گرفت. او در آخرين روزهاي حياتش يعني در 14 ذيقعده سال 1324 هجري قمري 51 اصل از قانون اساسي را كه مجلس تهيه و تنظيم كرده بود امضا كرد و چند روز بعد در تهران از دنيا رفت.
 • اعمال و عبادات در شب و روز دَحْوُ الارض
    روز بيست و پنجم ذي قعده، روز دحو الارض است. يعني روزي است كه زمين از زير خانه خدا [كعبه معظمه] پهن و فراخ گرديد.
    نخستين مكاني كه از زمين آفريده شد، خانه خدا بود و بدين جهت مكه معظمه را كه كعبه در آن قرار دارد، "ام القري" مي گويند و آن گاه، از زير آن، ساير بخش هاي زمين گسترش پيدا كرد و به شكل و هيأت بعدي درآمد.
    در روايات متعددي آمده است كه در بيست و پنجم ذي قعده، كعبه نصب گرديد، زمين گسترده شد، آدم (ع) هبوط كرد، ابراهيم خليل (ع) و عيسي مسيح (ع) متولد شدند و رحمت خدا پخش گرديد.
    اما عبادات و طاعات بندگان در شب و روز دحو الارض بدين قرار است:
    1- اميرمؤمنان (ع) فرمود: نخستين رحمتي كه از آسمان بر زمين فرود آمد، در بيست و پنجم ذي قعده بود. كسي كه اين روز را روزه گرفته و شبش را به عبادت بايستد، ثواب عبادت صد ساله را كه روزش را روزه و شبش را در عبادت باشد، خواهد داشت. هر گروهي كه در اين روز براي ذكر پروردگارشان گرد هم آيند، پراكنده نمي گردند مگر اين كه خواسته آنان داده شود. در اين روز، يك ميليون رحمت نازل مي شود كه نود و نه درصد آن براي ذاكرين و روزه داران اين روز و عبادت كنندگان اين شب خواهد بود.
    2- امام رضا (ع) در حديثي فرمود: و في خمسة و عشرين من ذي القعدﺓ وضع الله البيت، و هو اوّل رحمة وضعت علي وجه الأرض فجعله الله عزّوجلّ مثابة للنّاس و أمناً.
    يعني: خداوند سبحان در بيست و پنجم ذي قعده، كعبه را بنا نهاد و آن، نخستين رحمتي است كه در روي زمين قرار داده شد. پس آن را خداي سبحان، محل گردهمايي و خانه امني براي مردم قرار داد.
    3- حسن بن وشاء، گفت: من در كودكي به همراه پدرم در شنبه بيست و پنجم ذي قعده به محضر امام رضا (ع) رسيديم و آن حضرت به ما فرمود: شب بيست و پنجم ذي قعده، شبي است كه حضرت ابراهيم (ع) و حضرت عيسي (ع) در آن متولد شدند و در اين شب، زمين از زير كعبه، پهن و گسترده گرديد. پس هر كسي در روز آن، روزه بگيرد، همانند كسي است كه شصت ماه را روزه گرفته باشد.
    4- عبدالله بن مسعود از پيامبر (ص) روايت كرد، كه آن حضرت فرمود: و انزل الله الرّحمة لخمس ليال بَقِينَ من ذي القعدة، فمن صام ذلك اليوم كان له كصوم سبعين سنة.
    يعني: خداوند متعال، رحمت واسعه خويش را در پنج شب مانده به آخر ذي قعده [يعني در 25 ذي قعده] نازل نمود. پس هر كسي آن روز را روزه بگيرد، اجر و پاداش وي همانند كسي است كه هفتاد سال را روزه گرفته باشد.
    5- خواندن دو ركعت نماز در پيش از ظهر، كه در هر ركعت، يك بار سوره حمد و پس از آن پنج بار سوره والشمس (سوره 91) و پنج بار سوره والضحي (سوره 93) قرائت گردد. پس از سلام نماز، بگويد: لا حول و لا قوﺓ الاّ بالله العلي العظيم.
    سپس اين دعا را بخواند: يا مقيل العثرات، اَقِلني عَثرتي، يا مجيب الدّعوات، اَجِب دَعوَتي …
    6- خواندن دعاي: أللهم داحِيَ الكعبة و فالِقِ الحبّة و صارف اللزبة …
    به هر روي، اين شب بزرگ، يك فرصت بزرگي است براي آناني كه مي خواهند با شكر و طاعت خود در درگاه پروردگار متعال، قربت و رضايت وي را براي خويش جلب كرده و رابطه خود را با عالم معني مستحكم نمايند.
    7- زيارت ثامن الحجج، حضرت امام علي بن موسي الرضا (ع) در اين روز، ثواب فراواني دارد.

تاریخ شمسی

 • ورود آزادگان سرافراز به ميهن اسلامي در سال 1369 هجري شمسي
  ”اگر روزي اسراء برگشتند و من نبودم سلام مرا به آنها برسانيد و بگوييد خميني در فكرتان بود.“
  امام خميني”ره“ 
  روز 26 مرداد 1369 ميهن اسلامي شاهد حضور كبوتران سبكبالي بود كه پس از سالها زنداني در اسارتگاههاي مخوف رژيم بعث عراق قدم به خاك پاك ميهن اسلامي خود گذاشتند. ميهن اسلامي چراغاني بود و شعف و سروري وصف ناپذير از حضور اين رسولان انقلاب و جنگ ,سراسر ايران را فراگرفته بود.
  آزادگان در بدو ورود به ميهن اسلامي بر خاك وطن بوسه زده و به زيارت مرقد مطهر مولا و مقتدايشان حضرت امام خميني”ره“ شتافتند و دست بيعت به جانشين خلف او, مقام عظماي ولايت حضرت آيت الله خامنه اي ”مد ظلّه العالي“ دادند, كه اينها همه حاكي از علاقه وافر و پايبندي آنان به اسلام، انقلاب و ميهن عزيزشان بود.
  براساس قانون حمايت از آزادگان ستاد رسيدگي به امور آزادگان در تاريخ 13/9/1368 در مجلس شوراي اسلامي تشكيل شد و در نخستين گام تبادل بيش از40000 آزاده را در مقابل آزادي همين تعداد عراقي انجام داد.
  همچنين با الهام از رهنمودهاي مقام معظم رهبري بيش از 270 واحد ستادي, در سراسر كشور تشكيل داد و ارائه خدمات به آزادگان سرافراز را آغاز نمود. در زمينه اشتغال توانست نزديك به 96% از آزادگان را در دستگاههاي دولتي و غير دولتي مشغول به كار كند.
  در زمينه تحصيل تا سال 75 بيش از 5300 نفر از آزادگان به دانشگاهها راه يافتند از اين تعداد 365 نفر در رشته پزشكي، دندانپزشكي و دارو سازي و 406 نفر در رشته هاي مهندسي و ساير رشته ها پذيرفته شدند و حدود 5000 نفر در كلاسهاي تقويت بنيه علمي و پيش دانشگاهي شركت كردند و بيش از 700 نفر به تحصيل در مقاطع زير ديپلم توفيق يافتند و نيمي از آزادگان بي سواد طي سالهاي 74ـ 71 دوره نهضت سواد آموزي را با مؤفقيت طي كردند.
   
 • آزادي شهر پاوه در سال1358هجري شمسي
  شهر پاوه با تلاش قهرمانانه پاسداران اسلام در سال1358هجري شمسي از تصرف ضد انقلابيون خارج شد و سراسر كردستان و راهها و مواضع راهبردي آن آزاد شد. دراين روز پاسداران انقلاب اسلامي شجاعانه ايستادگي كردند و دشمن استعمارگر و ابرقدرتها را ازاين منطقه بيرون راندند. درتصور ضد انقلابيون نمي گنجد كه انقلاب نوپاي اسلامي ايران درمقابل اين توطئه خطرناك مقاومت كند اما با صدور فرمان حضرت امام خميني(ره) و فرياد الله اكبر پاسداران انقلاب اسلامي خيل عظيم مردم مسلمان به حركت درآمد و طومار حيات توطئه گران درهم پيچيده شد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درمدت12روز نه تنها پاوه بلكه سراسر كردستان را ازوجود دشمن پاك كرد. حضرت امام خميني در پيامي براي ختم غائله پاوه به رئيس ستاد ارتش، رئيس كل ژاندارمري وقت و رئيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دستور اكيد دادند كه هرچه سريعتر اشرار و مهاجمان را دستگير كنند و با بستن مرزهاي كشور از فرارآنان جلوگيري به عمل آورند. گفتني است كه در آزاد سازي شهر پاوه شهيد دكتر مصطفي چمران عارف آزاده و مبارز پرتوان نقش چشمگيري داشت. ايشان در يادداشتهاي خود ازواقعه پاوه چنين ياد كرده است: «پاوه بزرگترين ضربتي است برگرده امپرياليسم و صهيونيسم كه آرزوي پيروزي نظامي خود و سقوط انقلاب اسلامي را با خود به گور ببرند».
   
   
 • اعدام 28تن از روحانيون برجسته نجف توسط رژيم بعثي عراق در سال1361هجري شمسي
  رژيم بعثي عراق درادامه سركوبي مخالفان داخلي خود در سال1361هجري شمسي 28تن از روحانيون برجسته نجف را اعدام كرد. اين عمل غيرانساني رژيم بعثي عراق با واكنش شديد دولت جمهوري اسلامي ايران روبروشد و ايران ازمجامع بين المللي درخواست كرد كه به اين عمل غيرانساني رژيم عراق رسيدگي كنند.
   
   
   
 • اعلام آتش بس جنگ تحميلي عراق عليه ايران در سال1367هجري شمسي
  آتش بس جنگ تحميلي عراق عليه ايران بعد از8 سال جنگ در سال1367هجري شمسي اعلام شد. اين حكم را شوراي امنيت سازمان ملل متحد با صادركرد. قطعنامه 598 اعلام كرد اين قطعنامه عراق را به خارج كردن نيروهايش ازايران ملزم مي كرد. پس ازپيروزي انقلاب اسلامي استكبارجهاني و گروههاي مخالف انقلاب اسلامي درداخل ايران با همكاري يكديگر درراه نابودكردن انقلاب اسلامي تلاش كردند. رژيم بعثي عراق هم با تحريكهاي امريكا جنگ را با ايران آغازكرد. اما پس ازشروع جنگ تحميلي با رژيم عراق با مقاومت ايرانيان و مردم مسلمان و وطن پرست روبروشد كه انتظارآن را نداشت. سرانجام پس ازپيروزي هاي پي درپي ايران درسالهاي جنگ تحميلي بويژه فتح خرمشهر درسال1361هجري شمسي مجامع بين المللي قطعنامه 598 را درسال1367صادر و آتش بس جنگ تحميلي عراق عليه ايران را اعلام كردند.
   
   
   
   

تاریخ ميلادی

 • قيام مردم اندونزي براي كسب استقلال و آزادي در سال1945ميلادي
  مردم اندونزي در سال1945ميلادي قيام سراسري خود را براي كسب استقلال و آزادي سرزمينشان از سلطه واستعمار هلند آغاز كردند. مردم اندونزي به رهبري احمد سوكارنو مدت4 سال مبارزه كردند و دراين مدت سازمان ملل دولت هلند را وادار به تشكيل حكومتي به نام اتحاديه اندونزي و هلند كرد. درسال1956ميلادي جمهوري اندونزي كه درگذشته هند هلند با هند شرقي خوانده مي شد. اتحاديه اندونزي و هلند را منحل و استقلال خود را اعلام كرد. پس ازآن سوكارنو ارمقام نخستين رئيس جمهور اندونزي كار خود را آغاز كرد. اندونزي درجنوب شرقي آسيا واقع است.
   
 • كشته شدن ضياءُ الدّين رئيس جمهور پاكستان با 29تن از همراهانش در سال1988ميلادي
  ضياءُ الدّين رئيس جمهور پاكستان با 29تن از همراهانش در سال1988ميلادي در سانحه هوايي كشته شد. پس ازاين حادثه غلام اسحاق خان رئيس مجلس سناي پاكستان برطبق قانون اساسي اين كشور جانشين موقت ضياء الحق شد. ضياء الحق بعد از اجراي كودتا برضدّ ذوالفقار علي بوتو حكومت را در پاكستان بدست گرفته بود.